obr4share
S nedosušeným vyhoříte

KDYŽ BLAFNOU SAZE

S nedosušeným vyhoříte

kDO TOPÍ NEDOSUŠENÝM - VYHOŘÍ

  • Vlhkost z nedosušeného dřeva zničí topidlo a zanese komín
  • Zanesený komín zapálí dům
  • Máte-li štěstí, pouze proděláte sušením dřeva v kamnech

S nedosušeným vyhoříte

PRVNÍ PŘÍZNAK - SKLO

S nedosušeným vyhoříte

ZADEHTOVANÝ SYSTÉM

S nedosušeným vyhoříte

ZANESENÝ KOMÍN ZAPÁLÍ

S nedosušeným vyhoříte

TĚSNĚ PŘED POŽÁREM

S nedosušeným vyhoříte

UŽ TO CHYTLO

S nedosušeným vyhoříte

NEŠTĚSTÍ JE HOTOVO

VENDULA HORÁKOVÁ Z HASIČSKÉHO ZÁCHRANNÉHO SBORU ŘÍKÁ: 


"V PŘÍPADĚ TOPENÍ DŘEVEM, JE TŘEBA, ABY BYLO NEJMÉNĚ DVA ROKY ZPRACOVÁNO (NAŠTÍPÁNO) A PROSCHLÉ. KDYŽ JE DŘEVO ČERSTVÉ, MÁ ŠPATNOU VÝHŘEVNOST, DEHTUJE A KOMÍN SE VELICE RYCHLE ZANESE SAZEMI. POTÉ STAČÍ TROCHU VÍCE ZATOPIT A POŽÁR JE TU."


odkaz na celý článek


DŘEVO ZA ROK PROSTĚ NEVYSCHNE
Ikdyž je dřevník vzdušný, osluněný a dřevo naskládané s mezerami, je pro dosažení optimální vlhkosti pod 20% nezbytně nutné čekat DVA roky.

 

SUŠENÍ DOMA JE DRAHÉ

  • VELKÝ DŘEVNÍK ZABÍRÁ MÍSTO
  • MUSÍTE DŘEVO NĚKOLIKRÁT PŘIBLIŽOVAT KE KAMNŮM
  • 2 ROKY VÁM LEŽÍ PENÍZE VE DŘEVĚ

 

TŘI NEPŘÍJEMNÉ PRAVDY

  1. Kdo spaluje vlhké nad 20%, musí přiložit více, aby dostal stejně tepla, protože nejprve odpařuje vodu.
  2. Vrstva nánosů izoluje teplo, které místo do domu plyne do komína. Zde pak spaliny díky kondenzují a agresivní látky ničí komín.
  3. Příroda a sousedé nekvalitním spalováním trpí.

 

VLHKOST DŘEVA- ROLE VODY

 

Zatímco v průběhu života stromu pomáhá přítomnost vody přenosu živných látek, při spalování je voda ve dřevě na obtíž. Vlhkost musí být nejdříve se ztrátou energie odpařena. Vyšší vlhkost dřeva snižuje jeho výhřevnost a produkuje více dýmu, dehtu, menší plameny. Škodí nejen „krbařskému požitku", ale i životnosti a čistotě krbu. Hlavně ovlivňuje Vaše náklady na topení. Dostatečně suché dřevo je tedy základ.

 

Sušení. Má-li se snížit vlhkost dřeva z průměrné počáteční vlhkosti 50 až 60% na 15%, musí se z 1 m3 řeziva odpařit asi 150 až 200 kg vody. Ideální vlhkost dřeva pro většinu krbů a kotlů je 15-20%. Doba sušení dřeva záleží na mnoha faktorech, jako jsou druh dřeviny, roční doba, skladování, velikost polen apod. Například dub schne v naštípaném stavu až dva roky podle sezóny. Navíc by se měl předtím vyluhovat deštěm od silic, kterých obsahuje hodně. To trvá také rok až dva a musí ležet naštípaný venku tak, aby na štěpnou hranu pršelo.


Skladování. Místo by mělo být kryté před deštěm, suché a dobře provzdušněné (ideálně venku v přístřešku beze stěn), a je dobré zamezit kontaktu s vlhkostí zespodu, např. postavením na paletu. Rychlost snižování vlhkosti dřeva je tedy přímo závislá na jeho uložení. Nemáte-li takové možnosti, vyplatí se vám připlatit si pár stokorun za dřevo sušené.